Návštěva u Balatky

Před několika lety jsem ze sebe vymáčkl článek o novém zahradnictví v Komořanech se specializací na okrasné trávy a vodní rostliny. Tehdy jsem ho nazval s trochou nadsázka jako "můj objev", protože to pro mě bylo v našem oboru po dlouhé době něco úplně nového.. Pravda, občas se sice objeví nové zahradnictví, ale zpravidla to bývá jen lepší nebo horší varianta stávajícíh podniků. Ale rád si s přáteli vyjedu na výlet ke známým skalničkářům a když je do seznamu návštěv zařazen i někdo pro mě neznámý, těším se, že poznám nové lidi, získám neznámé skalničky a hlavně - že uvidím něco jiného, inspirativního. Abych byl ale upřímný, výtvory pana Grulicha z Deštné v Orlických Horách a Oty Vlasáka z Bořanovic v mém interním žebříčku zatím nikdo nepřekonal. A jsou na vedoucích pozicích už aspoň 20 let. Ale jsem optimista a navíc zvědavý a tak jezdím a navštěvuji. Ale stejně jsem byl celou dobu od zveřejnění onoho článku vnitřně přesvědčený, že už mě nic nepřekvapí. Až do letošního jara. Ještě vloni jsem nabídku přátel Pospíšilových z Rosic k návštěvě nějakého pana Balatky odmítl. Přestože mi nadšeně líčili, že je to pěstitel stromků, který má ve svém sortimentu mimořádný pořádek a nabízí spoustu pěkných stromečků. Ne, že by mi nezáleželo na jménech kytek, které pěstuji, ale když ty malé smrčky a borovičky jsou si tak podobné ... A taky jsem jako, asi každý skalničkář, po několika letech pěstování zjistil, že stromky jsou sice krásné a mám je strašně rád, ale když zarostou většinu skalky, nedá se už vlastně o skalce mluvit. Jejich argumenty mě proto nezlomily. Jenže ... Vzali sebou tehdy našeho předsedu ing. Martana. O něm jsem věděl, že se ke stromkům staví ještě chladněji než já. Ale ten mi po návratu líčil svoje zážitky s takovým nadšením, že jsem hned začal litovat svého předchozího odmítnutí. Navíc se pochlubil, že získal čarověník od Pinus aristata, mé nejoblíbenější borovičky a že viděl i miniaturní verze dalšího mého oblíbence - tisu. No to už na mě bylo moc. Okamžitě jsem volal do Rosic, že si zamlouvám místo v autě pro příští výjezd..

Letos v březnu vyrazili manželé Pospíšilovi na další výpravu a já byl při tom. Na tuto návštěvu byl vyhrazený celý den, což je pro nás skalničkáře trochu nezvyklé, ale záhy jsem pochopil proč. Návštěva u manželů Baletkových je totiž něco jako obřad. Takové to naše obvyklé pokoukání, spěšné nakoupení a rychlý odjezd k dalšímu pěstiteli, to by bylo urážkou pro prostředí a společnost ve které se octnete. Pro manžele Balatkovi nejste jen milí zákazníci, ale vítaní hosté a přátelé. A za chvíli vám připadá, že se znáte už řadu let. Dozvíte se spoustu věcí o pěstování kytek, zajímavosti z přírody i historky o společných známých. A najednou bez zábran líčíte svoje zážitky včetně detailů z rodinného života.

A pak ty rostliny! Dřevíčka, stromečky, budličky a keříčky nebo jak jim chcete říkat. Jaký ty na mě udělaly obrovský dojem. Myslím, že na poprvé se to všechno ani nedá strávit. Chodil jsem po zahradě a po půl hodině jsem už přestal vnímat jednotlivé stromečky a měl pocit, že chodím pořád dokola. Vyšší stromy tvoří nezbytnou kulisu na hranicích pozemku a některé středně vysoké jsou i součástí zbývající výsadby. Ale to hlavní, ten dřevíčkářský ráj, pastva pro oči a noční můra pro sběratele, to jsou stovky a stovky zakrslých forem a čarověníků smrků, borovic, jalovců, modřínů, cedrů, tisů, tsug, javorů a dalších stromků. Všechny nádherné na pohled a v perfektní kondici.

Můj původní střízlivý záměr byl, koupit 3-4 stromečky do koryt a pokusit se získat něco ef-ef. Třeba jako ta zakrslá Pinus aristata, kterou vloni ulovil náš předseda. Navíc jsem pak měl skrytou touhu po drobném listnáči.
Ze 3-4 stromečků se vyklubalo stromečků 7 a mezi nimi i to ef-ef. A tím je malý tis Taxus baccata Litomyšl. Kdybych ale měl kam sázet, určitě by u těch pár kousků nezůstalo. Smrčky, borovičky a jedličky mi sice po chvíli splývaly do jednoho chumlu, ale něco z té střapaté nádhery přece jen vyčuhovalo víc. Třeba nizoučká sloupovitá Pinus nigra "Frank".

A drobný listnáč, který mě drapnul za osrdí hned na první pohled jsem taky našel, ale bohužel nekoupil, protože nebyl namnožený. Byl to nádherný drobný buk. Nicméně bez listnáče jsem neodjel. Koupil jsem několik pididřišťálů, Berberka thinbergii Bonsaj Rot, Hradec Králové a Golden "cosi". Další drobný Bonsaj Grün a Admiration jsem nebral, protože už je mám několik let. Ale v prodeji jsem je nikdy neviděl.
Chápu, že leckdo v takovém prostředí podlehne a kupuje a kupuje. A to na mě udělalo snad stejný dojem, jako obrovský sortiment - nakupování "šílených" manželů Pospíšilových. Paní stála vedle množárny s několika hustě popsanými listy seznamu dřevin, které už mají a Mirek Pospíšil projížděl množárny jako kombajn. Vždycky vzal do ruky kontejner, přečetl jmenovku, paní nahlásila, jestli stromek mají nebo ne a když v seznamu nebyl a líbil se, tak šel stranou. Takhle přeskládali všechny 4 zhruba pětimetrové množárny a domů vezli víc než 70 úlovků. A to jsou u pana Balatky pravidelnými hosty !

Na zahradě u Balatků nejsou ale zdaleka jen stromky. V době naší návštěvy se sice zahrada teprve probouzela, ale už jsme se mohli kochat cibulovinami, prvními skalničkami a pastvu pro oči slibovali i rašící střevíčníky, sasanky, trilia, fritilárie a spousta dalších krásných kytek.

Prostě, pokud by se zahrada, její majitelé a sortiment dali hodnotit pomocí hvězdiček jako hotely, zářilo by u Balatků nad vchodem pořádné souhvězdí.

Nakonec ještě něco konkrétních údajů. Zahradu manželů Baletkových najdete na adrese Všejany-Čachovice u Mladé Boleslavě, telefon:

Pokud by jste se chtěli předem seznámit se sortimentem, který pan Balatka pěstuje, máme jeho seznam k dispozici v klubové knihovně. Kdo má přístup k internetu, najde seznam na našich webových stránkách ve složce : Připravte se ale na dlouhé čtení. V seznamu je 2.391 a pár kousků, ale "jen" asi 250 - 300 ještě nestačil pan Balatka doplnit. Jestliže rozhodnete Balatkovy navštívit, ujišťuji Vás, že neodjedete jen s mimořádným zážitkem. Na každého se dostane a každý bude spokojený. Vždyť jen letos narouboval pan Balatka 3.000 stromků !!

A na úplný závěr si dovolím citovat větu pana Balatky : "Každý má u nás dveře otevřené a čas si uděláme na každého". V dnešní době nabubřelých reklam to zní možná příliš prostě, ale stačí, když jednou navštívíte tuhle oázu klidu, krásy a pohody a poznáte, jak pravdivá a upřímná jsou to slova.

Já ale ještě za pana Balatku dodávám : Přijmou opravdu každého, ale na autobusové zájezdy, návštěvy se psem a mladé milenky na jehlových podpatcích jejich zahrada stavěná není. A už se o tom bohužel několikrát přesvědčili, než tohle omezení přijali. 



NÁVŠTĚVA Z USA V EVROPĚ

Iam most excited to update you on the progress in planning this unique horti­cultural opportunity. Unlike most garden tours that one usually sees advertised, this event has been specifically tailored for those who desire to see many beautiful conifers in an area of the world where many of us have never ventured. This trip will also allow for an opportunity to expe­rience the warm hospitality of our fellow European coniferites. If you traveled with the Society in 2000 to the Netherlands and Germany, then you know how exciting these trips can be.

As you read this, please bear in mind that this is intended for informational pur­poses and may well require some minor tweaking. I primarily wanted to introduce the trip and provide the approximate dates that may serve as placeholders for your vacation schedule.

What you will see below is a 14-day event. Depending on the final decision of the Board of Directors, this may be re­duced to either 10 or 11 days. The exact start date will be based on the length of the tour. Individuals would be responsible for flying to Prague and back to the United States.

Dates: July 21, 2008 through August 5,2008. If the trip is shortened to 10 or 11 days, the start date will move to July 24 or July 25. In addition to the next update in the CQ, you should receive the full itiner­ary in the mail no later than the end of March 2008.

In the interim, please feel free to con­tact me at coxarb@bellsouth.net or 770-772-9747 with any questions.

Day 1: Visit Prague Botanical Gardens 20 km outside of Prague city. Day 2; Visit conifer collector Jan Beran. Mr. Beran has a famous conifer collection at his home and also at his second home just a 30-km drive outside Prague. We will visit both.

Day 3: Visit Mr. Ladisiav Krecjii, who also has a noted collection on a mountain slope, and then on to visit the Joshua tree nursery in Cermna. This very big and modem nursery features mostly conifers.

Day 4: visit the renowned conifer collections of Mr. Jiri Balatka and Mr. Jiri Holata, both private collections with nurseries, both about 60 km outside Prague.

Day 5: Visit the city of Prague to do some shopping and sightseeing, and to partake of the many cultural events that the city has to offer.

Day 6: Visit Pruhonice Research Station, an interesting agricultural center that focuses on tree nursery research. Also, visit the private gardens of Mr. Frantisek Borovec, who is a well-known collector of conifers and witches'brooms.

Day 7: Visit Franz Etzelstorfer in Pregarten, Austria. Mr. Etzelstorfer has a very complete miniature conifer collection and small nursery. He is also a well-known broom hunter and has hundreds of Pinus mugo forms planted in the field to compare and contrast. It should be interesting to see all the names, numbers, and sub-species cuitivars of various pines such as R undnata.

Day 8; Visit the collection and nursery of Mr. Miroslav Malik. According to reports, you have never seen so many conifer cuitivars as are displayed in his nursery, including the original broom of Abies concolor 'Blue Sapphire', which is still in the original huge A concolor tree.

Day 9: Visit the collection of Mr. Kostelnicek, and then on to the Brno Arboretum.

Day 10: Visit Jorg Kohout in Wohla, Germany. Mr. Kohout has a famous conifer collection, nursery, and garden center. He is also a real broom hunter.

Day 11: Travel to East Czech Republic and Southern Poland. Stay overnight in Krakow, Poland.

Day 12: Visit Mr. Janusz Szewczyk in Poland, 20 km outside Krakow. In the afternoon, meet up with the Dutch and British Conifer Societies for some fun and lively stories. This will be the first time all three societies meet together.

Day 13: Visit the collection of Mr. Sylvester Tomschak, located on the Polish border.

Day 14: Visit the collection of Mr. Jan Siama, drive through the Tatra Mountains in the Czech Republic, and have dinner in his garden.

Day 15: Travel home to the United States from the airport in Wien, Austria, or Prague, Czech Republic.


MLADOBOLESLAVSKÉ NOVINY 20.8 2011

Kouzelná zahrada, plná čarověníků z celého světa

Všejany - Zahradu manželů Balatkových jezdí obdivovat laici i odborníci z celého světa. U svého domu se jim podařilo vytvořit přírodní království, plné vzácných čarověníků, doplněných vzrostlými jehličnany, mezi nimiž vévodí různorodé skalničky.
Své zálibě se věnují od roku 1965, kdy zahradu začali vytvářet. "Navezli jsme sem tehdy asi čtyři náklaďáky travertinu ze Slovenska a věnovali se hlavně skalničkám. Po čase jsme ale zjistili, že jsou velmi pracné na pletí a zálivku. Když mě v sedmdesátých letech ukázal pan František Špaček první čarověník, fascinovalo mě to a bylo rozhodnuto," vzpomíná na začátky své čarověníkové kariéry Jiří Balatka.
Čarověníky se dřívě nechtěly zaobírat ani výzkumné ústavy, byly vnímány jako choroby stromů. "Ještě se nevědělo, že existuje více typů - čarověníky jsou houbového typu nebo je roznášejí parazité. Nás ale zajímá tzv. pupenová mutace na stromech a čarověníky tohoto typu," vysvětluje zahrádkář.
Čím menší roční přírůstek v růstu čarověník má, tím je vzácnější. Ty nej mají přírůstek pouze půl centimetru ročně. "Zajímavé je, že se tvoří na jehličnanech i listnatých stromech - na nich ale mnohem méně. Objevit se mohou i u stromů ovocných," dodává.
Pro vzácné čarověníky se musí člověk vyšplhat na strom leckdy i do výšky 30 metrů. "Dnes už mám najatého lezce, pana Nováka z Mladé Boleslavi. Dříve jsem si na to troufnul sám," přiznává Balatka.
Čarověník se musí odříznout od svého mateřského stromu v zimě. Každý nalezenec dostane hned tři jména.
První je latinské a označuje rod, například borovici, druhé upřesňuje druh, například cembra a třetí jméno patří přímo nalezenci - kultivaru. Dává jej nálezce, obvykle podle místa, kde na něj narazil. "Když se stane, že objevíte něco výjimečného, můžete to pojmenovat i svým jménem. Nám se ženou se podařilo objevit čarověník na tisu. Nese jméno Taxus baccata Balatka. Byla to událost, zatím byly totiž objeveny pouze tři na světě," říká Jiří Balatka.
Po odříznutí čarověníku nastává Balatkovým práce - na předpěstované tzv. podložky - dvou až třílrté stromky jedlí, borovic a smrků, se naroubují nalezené čarověníky.
"Velkou část práce dělá žena, já jen roubuju. Poté navezeme rouby do skleníku, kde je třeba udržovat teplo, vlhkost vzduchu a provést ošetření proti plísním. Než se roub dostane k výsadbě máme jej dvanáctkrát v ruce," míní.
V současnosti má ve své zahradě na dva a půl tisíce konifer, pocházejících z míst od Japonska, přes celou Evropu až po Ameriku. Jiří Balatka si je vyměňuje s nadšenci pro čarověníky z celé Evropy.
Největší poctou pro pěstitele čarověníků byla před třemi lety návštěva prezidenta American Conifer Society Toma Coxe. " Přijeli k nám i dva největší američtí pěstitelé konifer Bob Fincham a Larry Stanley. V ČR navštívili dvě botanické zahrady a tři soukromé zahrady. Jedna z nich byla ta naše, z toho jsem měl opravdovou radost," uzavírá Balatka.

Balatka - garden
Aktualizováno 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky